איך לאטום בריכה – שיטות וחומרים

בריכה היא אחד המקומות היותר כיפיים שיש, ובמיוחד בעונת הקיץ הלוהטת. בשנים האחרונות נרשם גידול בלתי מבוטל במספר הבריכות הציבוריות וישנה עוד מגמה מובהקת: ביותר ויותר בתים פרטיים תמצאו בריכת שחייה מבטון. לעתים היא גדולה ולפעמים היא בעלת ממדים צנועים, אבל בכל מקרה היא משדרגת את איכות החיים של בני הבית ומן הסתם גם את זו של האורחים שתמיד שמחים לבקר…

אחד הדגשים החשובים ביותר במסגרת הקמת בריכות ותחזוקתן הוא באופן טבעי האיטום.

איטום פנימי וחיצוני – רק על בסיס תכנון מדויק

את התשובה לשאלה איך אוטמים בריכה נהוג לחלק לשני חלקים, אחד לגבי האיטום הפנימי והשני עוסק באיטום החיצוני. בכל מקרה חשוב להקפיד על תכנון מדויק שלוקח בחשבון את כל נקודות התורפה האפשריות: הצנרת החודרת, מערכות הסינון והסחרור, הניקוז, התאורה וכו’.

דגש חשוב נוסף הוא עבודה אך ורק עם חומרים מאושרים לשימוש בתוך מים במהלך האיטום הפנימי. בין השאר נעשה שימוש בטיח אוטם ובדבק. האיטום החיצוני הוא תהליך דומה לזה של מרתפים שנמצאים מתחת לקרקע.

החומרים המשמשים לאיטום ושלבי העבודה

באופן עקרוני ניתן לגשת למלאכת האיטום שבועיים לאחר השלמת שלב הטיוח של הקירות של בריכה ושל הרצפה שלה.

איטום בריכה מבוצע בשיטת השתי וערב ישירות על גבי אותה שכבת טיח מיישר שיושמה קודם לכן. יש לנקות את הטיח היטב מלכלוך, מאבק ומשומנים, וכשהתשתית יבשה לחלוטין מורחים עליה שתי שכבות של חומר דוגמת איטומט פלוס 502 או 501.

איטום בריכות שחייה מחייב בדיקה יסודית שאכן אין יציאה של מים מבעד לדפנות. הבדיקה תתבצע 7 ימים מתום עבודות האיטום.

בין שתי השכבות נדרשת המתנה של מספר שעות להתקשות השכבה הראשונה. בדרך כלל שכבה זו תהיה לבנה ואילו השכבה השנייה תהיה בעלת גוון אפור. בין שתי השכבות באזורי המפגש בין הקירות לבין הרצפה תוטבע רשת אינטרגלס. כמובן שישנה חשיבות גם לגבי גודל התאים ברשת, ולמשל 2.8 מ”מ על 2.8 מ”מ זו אופציה מוצלחת. מבחינת רוחב הרשת נדרשים כ-5 ס”מ לכל אחד מהכיוונים.

למה חשוב להקפיד על איטום מקצועי של חברה בעלת ניסיון רב?

מגרעות סביב צינורות אפשר ללא בעזרת חומר כמו מסטיק פוליאוריטני. לאחר מכן יש להמתין עד לייבוש המלא שלו. אופציה נוספת היא הטבעה של רשת אינטגרלס סביב הצינורות ושתי שכבות של איטומט פלוס 502.

באופן טבעי השאלה כמה עולה לאטום בריכה תצוץ תמיד בכל שיחה עם חברה מקצועית בתחום. להצעת המחיר יש משקל נכבד בהחלטה בידי איזו חברה להפקיד את המשימה – אבל חשוב לזכור שלאיכות עבודה גבוהה אין תחליף. איטום שהוא לא הרמטי ומושלם עלול להוביל למפח נפש ולנזקים חמורים. הלחץ שמפעילים המים על דפנות הבריכה, כל בריכה, הוא עצום, ולכן רק איטום מקצועי עם החומרים הטובים ביותר וללא שום פשרות מבטיח עמידות לטווח ארוך.

Translate »